V ktorej časti roka ísť na trh s domom?

V minulom článku sme sa podrobnejšie venovali realitnému trhu s predajom bytov, dnes sa pozrieme bližšie na to, kedy je ideálny čas pre predaj domu. Obľúbené kvartály sa v tomto prípade líšia a vysvetlíme si, prečo.

Najvhodnejšími mesiacmi pre predaj nehnuteľností sú práve apríl až jún, čiže 2. kvartál roka. Predaj domu nie je len o interiéri, nemenej dôležitú rolu častokrát zohráva aj samotný exteriér. A práve v týchto mesiacoch majú záujemcovia o kúpu možnosť vidieť exteriér v plnej paráde. Všetko sa začína zelenať a kvitnúť a výrazne vplývať na pozitívne pocity pri obhliadkach. Práve cez jar a začiatkom leta vnímajú kupujúci pridanú hodnotu vlastného pozemku najintenzívnejšie. Okrem počasia a prostredia tu na ľudí naďalej vplýva rovnaký faktor ako pri bytoch – využiť tieto mesiace na plnenie plánov a cieľov.

Druhým najsilnejším obdobím sú letné mesiace od júla až do septembra. Vyššie spomenuté pocity majú stále silný vplyv, avšak vzhľadom na letnú náladu, dovolenky a času stráveného najmä s rodinou má 3. kvartál roka nižší počet záujemcov oproti jari.

V poradí tretím najvhodnejším obdobím pre predaj domu je 1. kvartál roka, čiže mesiace január, február a marec. Ľudia vo veľkej miere využívajú novoročné zľavy na domy, ktoré sa nepodarilo predať v priebehu Vianoc či počas predchádzajúceho roka.

Najmenej vyhovujúcim obdobím je pre maklérov paradoxne posledný kvartál. Dochádza totiž k výraznému zníženiu počtu záujemcov a dopytov po bývaní v dome, čo ukazuje aj medzikvartálny rast ceny. Ten za posledných 5 rokov dosahuje v porovnaní s 3. kvartálom záporné číslo, takže hovoríme o poklese cien. Hold, popadané lístie, haldy snehu a ich odpratávanie nepôsobia na záujemcov o kúpu príliš vábne.

Keď si to celé zrekapitulujeme – predaj bytu odporúčam realizovať v mesiacoch október, november, december alebo v apríli, máji a júni, kedy sú podmienky preukázateľne najpriaznivejšie a trh prekvitá. Menej vhodné je obdobie od januára do marca a letným mesiacom júl, august a september sa odporúčam radšej vyhnúť.

Čo sa, naopak, týka predaja domu, ten vrelo odporúčam realizovať v mesiacoch apríl, máj, jún alebo júl, august, september. Jarné a letné obdobie roka bude pri prezentácii nehnuteľnosti najviac nápomocné. Prvý kvartál roka už nedosahuje také výsledky, preto je menej vhodným a predaj počas zimných mesiacov október, november a december vôbec neodporúčam.

Malá rada – nárast ponuky v silných kvartáloch zároveň zvyšuje počet konkurenčných bytov a domov, ktoré môže zvažovať potenciálny kupca ako alternatívy k vami ponúkanej nehnuteľnosti. Preto je veľmi dôležitá jej dôsledná príprava a prezentácia.

Zdroj informácií – https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie-podla-typu-bytu-a-domu

Zanechajte mi správu :)