V čom je lepší 1 maklér ako 10 maklérov?

Moja odpoveď znie: „V predaji.”

Pred tým, ako som začal maklérčiť, zažil som si na vlastnej koži celý proces predaja a kúpy z jednej aj druhej strany. Preto viem pochopiť záujem predávajúcich zapojiť do predaja nehnuteľností viac maklérov naraz. Viac maklérov predsa znamená rýchlejšie nájdenie kupujúceho. Ale pozor! Tento výrok neplatí, pokiaľ sú z rôznych realitných kancelárií. Prečo?

Poďme si to vysvetliť na nasledovnom príklade. Stavba! Koľko stavebných firiem si najmete na stavbu domu?

Väčšina z nás jednu (pokiaľ sa nejedná o špecializované práce a úpravy). Stavba by však mala vyrásť rýchlejšie, keď ju budú stavať dve firmy. Pokiaľ by sme mali pokračovať podľa tejto logiky, tri firmy ju postavia za tretinu času. Je to ale skutočne tak?

Nie! A dôvod? Jednotlivé firmy sa nevedia koordinovať navzájom (nik za to nie je platený). Vzniká tak chaos, ktorý nám celý proces stavby predlžuje, predražuje a vytvára riziká.

Teraz sa vráťme k predaju. Províziu za služby zaplatíte jednému maklérovi, ostatní sa vám však odvďačia zdevastovaním ponuky vašej nehnuteľnosti. Možno ste sa s tým už stretli. 7-krát namnožený inzerát na viacerých portáloch, kde sú použité rovnaké fotky, ale rôzne výmery, odlišné informácie, iné ceny. To je dokonalý výsledok situácie, kedy ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Serióznym maklérom tento pohľad trhá srdce. Záujemcov to zas núti pochybovať o kvalite vašej ponuky. Zároveň im vkladáte do rúk silnú kartu – výzvu tlačiť na cenu!

Moje odporúčania preto sú:

  • predávajte nehnuteľnosť na vlastnú päsť (o tom, ako postupovať, nájdete viac tu)

alebo

  • predávajte ju cez jedného seriózneho makléra (alebo viacerých, ale z rovnakej kancelárie).

Profesionálny maklér má vybudovanú sieť maklérov z iných kancelárií, pričom im ponúkne atraktívnu odmenu z provízie a zároveň koordinuje predaj. Je to pre vás bez rizika devastovania.

Tak a teraz už viete, ako sa na to pozeráme my, makléri :)
To, ako naložíte so svojim majetkom, je však čisto vo vašich rukách.

Zanechajte mi správu :)